Ανακοινώσεις Νοέμβριος 2019

Σεμινάριο για την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση, στο πλαίσιο του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Σεμινάριο για την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση

Ειδική πρόσκληση κάλυψης λειτουργικών κενών σε σχολικές μονάδες της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΕ 60 & ΠΕ 70 ΣΕ ΣΧΟΛ. ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Π.Ε. ΗΛΕΙΑΣ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2019-2020

Τοποθετούνται  για το διδακτικό  έτος 2019-2020 οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί Εξειδικευμένης Υποστήριξης ΠΕ 60 & ΠΕ 70  στις σχολικές μονάδες της Διεύθυνσης Π.Ε. Ηλείας, όπως περιέχονται στον παρακάτω πίνακα.

Παρακαλούνται ,  όπως παρουσιαστούν στις σχολικές μονάδες τοποθέτησής τους από την Τετάρτη 13/11/2019.

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΕ 60 & ΠΕ 70

ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΕ60 & ΠΕ 70 2019-2020

ΕΠΕΙΓΟΝ

Καλούνται  οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί  Εξειδικευμένης Υποστήριξης ΠΕ 60 & ΠΕ70 να υποβάλλουν αίτηση τοποθέτησης σήμερα 12-11-2019 έως και  16:00 μ.μ.

• με e-mail: prosapol@dipe.ilei.sch.gr,
  • αυτοπροσώπως στη Δ/νση Α/θμιας Ηλείας
  •  με φαξ στο 26210 22403

Μαζί με τη δήλωση τοποθέτησης οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί Εξειδικευμένης Υποστήριξης ΠΕ60 & ΠΕ70 πρέπει να υποβάλλουν ή να επισυνάψουν και τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τα οποία πρέπει να είναι πρόσφατα (τελευταίου τριμήνου):

1. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (για έγγαμους)
  2. Πιστοποιητικό Εντοπιότητας (για άγαμους)
  3.  Βεβαίωση φοίτησης τέκνου
  4. Πιστοποιητικό υγείας (για τους ανήκοντες σε ειδική κατηγορία)

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ 2019-2020

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΚΕΝΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ -ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗΣ 2019-2020

ΔΗΛΩΣΗ-ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ-2019-2020

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ

Το Υπουργείο Παιδείας,  και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των μεταθέσεων κατά το σχολικό έτος 2019-2020, κ α λ ε ί τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας Εκπαίδευσης να υποβάλουν αιτήσεις μετάθεσης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τις ακόλουθες κατηγορίες μεταθέσεων:
α) γενικές από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης,
β) σε ΣΜΕΑΕ και ΚΕΣΥ(πρώην ΚΕΔΔΥ),
γ) στα Πειραματικά Σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης,
δ) στα Μειονοτικά Σχολεία και
ε) αμοιβαίες από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται, από 12-11-2019 έως 25-11-2019 και ώρα 15:00, μέσω του Online Συστήματος Διαχείρισης Μητρώου Εκπαιδευτικών και Υποβολής Αιτήσεων Μεταθέσεων (https://teachers.minedu.gov.gr). Για να εισέλθετε  στο περιβάλλον των μεταθέσεων (teachers.minedu.gov.gr) χρησιμοποιείτε τους κωδικούς που έχετε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Η παραπάνω προθεσμία είναι αποκλειστική και ισχύει για όλες τις κατηγορίες μεταθέσεων εκτός από τις αμοιβαίες για τις οποίες η αίτηση υποβάλλεται μέσα σε 15 ημέρες από την ανακοίνωση των μεταθέσεων.

Οι προϋποθέσεις και οι λόγοι μετάθεσης πρέπει να συντρέχουν κατά το χρόνο που λήγει η προθεσμία υποβολής των σχετικών με τα κριτήρια μετάθεσης δικαιολογητικών.

Μέσα στην ίδια προθεσμία υποβάλλονται και οι αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης ή βελτίωσης,χωρίς να αναγράφονται προτιμήσεις συγκεκριμένων σχολείων.

Όλοι οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν τοποθετηθεί οριστικά σε σχολική μονάδα  υποχρεούνται να υποβάλλουν αίτηση τοποθέτησης   (αφορά εκπαιδευτικούς που βρίσκονται στη Διάθεση και δεν έχουν οργανική θέση),  χωρίς να αναγράφονται προτιμήσεις συγκεκριμένων σχολείων.

Δ Ι Κ Α Ι Ο Λ Ο Γ Η Τ Ι Κ Α

Όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά πρέπει να αποσταλούν ή να υποβληθούν ηλεκτρονικά έως την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων, τα οποία πρέπει να είναι  εντός του τελευταίου τριμήνου.(Αφορούν και τις αιτήσεις για οριστική τοποθέτηση ή βελτίωση ).

Σημ. Όσον αφορά την εντοπιότητα πρέπει να αναγράφεται η ημερομηνία κτήσης δημοτικότητας για την οποία πρέπει να έχουν συμπληρωθεί ακριβώς 2 χρόνια.(Για αποφυγή επανάληψης αποστολής του πιστοποιητικού

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Π.Ε. 2019-2020

Σεμινάρια για εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου

Σεμινάρια για εκπαιδευτικούς, που διοργανώνει η Δ/νση Π.Ε. Ηλείας σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας στο πλαίσιο του 22ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και της 19ης Ευρωπαϊκής Συνάντησης Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio, σύμφωνα με το συνημμένο έγγραφο.

Προσεγγίζοντας το θεατρικό παιχνίδι στο σχολείο – Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς

Τριήμερο βιωματικό εργαστήριο που διοργανώνει η Δ/νση Π.Ε. Ηλείας σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας με θέμα «Προσεγγίζοντας το θεατρικό παιχνίδι στο σχολείο»

Γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής και μετά την αναγραφόμενη τελική ημερομηνία.

Χώρος υλοποίησης: 1ο Δ. Σχ. Αμαλιάδας

Προσεγγίζοντας το θεατρικό παιχνίδι Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς