ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ:

1. ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ - ΔΩΡΟ ΠΑΣΧΑ – ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ – ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ

α) Καταστάσεις πληρωμής σε (5) πέντε αντίγραφα, υπογεγραμμένες τόσο από τους ενδιαφερόμενους όσο και το διευθυντή του σχολείου.

β) Αντίγραφο της απόφασης ανάθεσης διδασκαλίας με ωριαία αντιμισθία ή αντίγραφο της σύμβασης εργασίας.

γ) Πράξη ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο.

δ) Αντίγραφα των καταστάσεων πληρωμής που υποβλήθηκαν κατά την περίοδο:

Μαίου –Δεκεμβρίου για το δώρο Χριστουγέννων ----,

Ιανουαρίου - Απριλίου για το δώρο Πάσχα------ ι

Σεπτεμβρίου - Ιουνίου για το Επίδομα άδειας και Αποζημίωσης απόλυσης

ε) Βεβαίωση αποδοχών που να αναγράφει τα ποσά που καταβλήθηκαν την ως άνω περίοδο κατά μήνα και αθροιστικά.

2. ΜΗΝΙΑΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ

α) Καταστάσεις πληρωμής σε ((5) πέντε αντίγραφα, υπογεγραμμένες τόσο από τους ενδιαφερόμενους όσο και το διευθυντή του σχολείου.

γ) Πράξη ανάληψης υπηρεσίας στο σχολείο.

δ) Πίνακα-Ημερολόγιο , στον οποίο να αναγράφονται οι ώρες διδασκαλίας που πραγματοποιήθηκαν. Τυχόν αργίες για τις οποίες προβλέπεται αποζημίωση να αναγραφούν.

ε) Αντίγραφο ή αντίγραφα του ωρολογίου προγράμματος που να καλύπτουν χρονικά την εντελλόμενη δαπάνη.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. Οι ωρομίσθιοι καθηγητές διατηρούν το δικαίωμα λήψης αποδοχών “των τριμήνων” , αποδοχών που καταργήθηκαν τόσο για τους μόνιμους όσο και για τους αναπληρωτές καθηγητές.

3. ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΡΙΜΗΝΩΝ

α) Καταστάσεις τριμήνου σε πέντε (5) αντίγραφα, υπογεγραμμένες τόσο από τους ενδιαφερόμενους όσο και το διευθυντή του σχολείου.

β) αντίγραφα των καταστάσεων μηνιαίας αποζημίωσης των μηνών του τριμήνου.

γ) Βεβαίωση αποδοχών που να αναγράφει τα ποσά που καταβλήθηκαν την ως άνω περίοδο κατά μήνα και αθροιστικά.

ΤΥΠΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΩΝ

Α. ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ ΄ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΄΄ (στο έντυπο της κατάστασης πληρωμής αποδοχών τριμήνων). Τα τρίμηνα είναι 3 ( το πρώτο από 11/9 – 30/11, το δεύτερο από 1/12 – 28/2 και το τρίτο από 1/3 – 31/5 ).

ώρες εβδ. (αναφέρονται στη σύμβαση) Χ σύνολο εργάσιμων ημερών τριμήνου.* Χ 72

24                                       80 ή 90

* είναι όλες οι προβλεπόμενες εργάσιμες μέρες, όσο έχει ισχύ η σύμβασή του, που έχει το τρίμηνο (80 ΜΕΡΕΣ ΤΟ 1ο , 90 ΜΕΡΕΣ το 2ο , 90 ΜΕΡΕΣ το 3ο) . Όμως ειδικά για το 1ο τρίμηνο θα μετρηθούν οι ημέρες από την ημερομηνία ΑΝΑΛΗΨΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ έως 30-11-200..

( οι μήνες , στις αποδοχές τριμήνων, θεωρείται ότι έχουν 30 μέρες εργάσιμες )

(ΠΑΡΑΝΟΜΑΣΤΗΣ 80 για το 1ο ΤΡΙΜΗΝΟ και 90 για το 2ο και 3ο ΤΡΙΜΗΝΟ)

Β. ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ ΄΄ ΒΑΣΗ ΄΄

ΩΡΕΣ (που έχουν γίνει) Χ ΩΡΙΑΙΑ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ (αριθμητής)

8 (δώρο Χριστουγ.) Ή 6,5 (δώρο Πάσχα) Ή 8/100(επίδομα άδειας και αποζημίωσης) (παρανομαστής)

*ΠΑΡΑΝΟΜΑΣΤΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΗΝΑ ΚΑΙ 3/ΜΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ (1)

Γ. ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΦΟΡΟΥ 0% ή 3%

Α) Αν το ποσόν της ΒΑΣΗΣ βγαίνει μικρότερο από 440,21 € δεν υπολογίζεται φόρος (ποσοστό 0%).

Β) Αν το ποσόν της ΒΑΣΗΣ βγαίνει μεγαλύτερο από 440,21 € υπολογίζεται φόρος με ποσοστό 3% επί της διαφοράς της εισφοράς ΙΚΑ του εργαζομένου από τη ΒΑΣΗ , δηλαδή:

ΦΟΡΟΣ 3% = [ ( ΒΑΣΗ - ΠΟΣΟ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΙΚΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ (16%)] Χ 3%.

Γ) Τα παραπάνω (Α και Β) δεν ισχύουν στις καταστάσεις αποδοχών τριμήνων.

ΟΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ    Ε Κ Τ Ο Σ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΙΚΑ.

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ (28.06%)

ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ (ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ) ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΡΙΜ. ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ 20% ΜΕ ΤΟ ΜΤΠΥ 1% ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ, δηλ.:

ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ = ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ – (ΦΟΡΟΣ 20% + ΜΤΠΥ 1%).

ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΥΣ ( ΚΑΘΑΡΟ ΠΛΗΡΩΤΕΟ) ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟY ΙΚΑ (44,06%) ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΠΟΣΟ (ΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ) )

Δημιουργήθηκε από τον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΑΝΤΩΝΙΟΥ