Πρόγραμμα Ολοήμερου Νηπιαγωγείου
(απόσπασμα από ΦΕΚ 679/31-05-2003)

Έχοντας υπόψη...
...Ορίζουμε το πρόγραμμα του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου ως ακολούθως:
1. Το περιεχόμενου του εκπαιδευτικού προγράμματος (πρόγραμμα σπουδών) ορίζεται από τα ισχύοντα προγράμματα σπουδών του Νηπιαγωγείου.

2. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ολοήμεορυ Νηπιαγωγείου εφαρμόζεται από 8.00 πμ μέχρι 15.45 μμ και κατανέμεται στις δύο νηπιαγωγούς που αναλαμβάνουν το ολοήμερο πρόγραμμα ως εξής:
Διδακτικός χρόνος που καλύπτει η 1η νηπιαγωγός:
Διδακτικός χρόνος που καλύπτει η δεύτερη νηπιαγωγός:
11.45-15.45
Χρόνος κοινής παραμονής και συνεργασίας νηπιαγωγών: 11.45-12.00

3. Το ημερήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι ενιαίο, προγραμματίζεται από κοινού και υλοποιείται από τις δύο νηπιαγωγούς του τμήματος. Οι δραστηριότητες του προγράμματος, αυθόρμητες και οργανωμένες, πραγματοποιούνται καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου παραμονής των παιδιών στο Νηπιαγωγείο.
Η ενεργητική συμμετοχή των παιδιών είναι απαραίτητη για ητν υλοποίηση όσων ορίζονται από τα ισχύοντα Προγράμματα Σπουδών του Νηπιαγωγείου.

4. Σταθερά σημεία του προγράμματος τα οποία ορίζονται χρονικά στο ημερήσιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με ευθύνη των νηπιαγωγών ύστερα από συνεργασία με την Σχολική Σύμβουλο Προσχολικής Αγωγής, είναι τα ακόλουθα:
- Προσέλευση και αποχώρηση των νηπίων με την έναρξη και λήξη του εκπαιδευτικού προγράμματος
- Πρόγευμα - γεύμα
- Διαλείμματα
- Χρόνος ανάπαυσης

5. Με απόφαση του Περιφερειακού Υπηρεσιακού Συμβουλίου (Π.Υ.Σ.Π.Ε) είναι δυνατό να τροποποιείται η ώρα έναρξης και λήξης του εκπαιδευτικού προγράμματος αναλόγως των τοπικών συνθηκών, χωρίς να μεταβάλλεται η χρονική διάρκειά του.

Η παρούσα απόφαση να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 21 Μαΐου 2002
Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ